Žákova hora (810 m) je výrazným vrcholem Žďárských vrchů. Nachází se 2 km severovýchodně od osady Cikháj a 3 km jihozápadně od Devíti skal. Jméno vrchu je odvozeno od pověsti o žácích, chovancích žďárského kláštera, kteří v hvozdnaté samotě hory zabloudili a už se nevrátili. Lesní komplex Žákovy hory je od roku 1933 vyhlášen rezervací, která chrání výjimečně zachovalý segment přirozených pralesovitých lesních společenstev. Vrchol kopce je zalesněný, bez rozhledu.

Východním směrem od vrcholu se nachází studánka Eleonorka a Stříbrná studánka. Ve Stříbrné studánce pramení jedna z velkých moravských řek – Svratka. Žákovou horou prochází Naučná stezka Žákova hora – Tisůvka. Výchozím místem je obec Cikháje. Stezka je dlouhá přibližně 10 km a seznamuje s přírodou a historií severní části Českomoravské vrchoviny, Žďárskými vrchy s prameništi řek Sázavy a Svratky a rozsáhlými lesy.

Nejen kolem trasy naučné stezky, ale všude v širším okolí, najdete pomníčky připomínající partyzánský odboj za druhé světové války