Přesto, že obec Vortová nemá žádný sportovní ani rekreační areál kromě travnatého fotbalového hřiště, podmínky pro sport a rekreaci jsou zde velmi dobré. Už sama poloha obce v údolí u Vortovského potoka obklopena hlubokými lesy a ještě umístěna v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy zaručuje krásné prostředí, vhodné k vybočení z uspěchaného stereotypu všedních dnů a načerpání nových sil.

Zvláště vyhledávanou se stává Vortová a její okolní lesy, když nastane houbařská sezóna. Ve Vortovské kronice se píše, že již za první republiky si místní lidé přivydělávali sběrem hub, obzvláště prý byly dobře placené pravé hříbky.

Další vhodné místo k odpočinku je pobyt nebo koupání u jednoho ze tří rybníků, z nichž jeden je zahrnut do rybářského revíru sportovních rybářů Českého rybářského svazu (mimopstruhová).

Obzvláště dobrou polohu má obec Vortová jako výchozí bod letních turistických nebo zimních lyžařských výletů na nedaleké nejvyšší vrcholy Žďarských vrchů (Žákova hory 7 km, Devět skal 9 km, Tisůvka 7 km). Další cíle mohou být: Hamerská přehrada 3 km, Velké Dářko 12 km, Kameničky 5 km, Svratka 10 km.

Kdo dává přednost dnes moderní cykloturistice, má v okolí Vortové přímo ideální podmínky – většinou lesní silničky s malým provozem a častou možností zastavit u některého z okolních rybníků a osvěžit se přímo vybízí ke kratší nebo delší projížďce. Kromě toho přímo přes obec Vortová prochází dálková cyklotrasa „Pražská stezka“ vedoucí z Brna do Prahy a v nedalekém Hlinsku se kříží s další dálkovou cyklotrasou „Česko-Moravská stezka“ vedoucí z Jeseníku až do Českých Budějovic.